Pečeň – úžasné chemické laboratórium organizmu

Kde sa nachádza pečeň a prečo je dôležitá?

Pečeň je najväčším ľudským vnútorným orgánom. Nachádza sa v hornej časti brucha (presnejšie pod pravou klenbou bránice). Váži približne 1,5 kilogramu a je hnedočervenej farby. Pečeňou pretečie každú minútu asi 1,4 litra krvi. Je akoby chemickou továrňou zameranou na čistenie krvi od rôznych nebezpečných a odpadových látok, toxínov a hlavne má úžasnú schopnosť regenerácie. Zasahuje do všetkých dôležitých dejov látkovej výmeny v organizme. Zabezpečuje ďalšiu premenu potravy na látky nevyhnutné pre život.

Zaisťuje metabolizmus tukov – produkuje žlč a látky zabezpečujúce trávenie tukov a absorpciu vitamínov A, D, E, K. Taktiež zodpovedá za metabolizmus bielkovín – riadi syntézu a degradáciu aminokyselín, podieľa sa na tvorbe bielkovín zohrávajúcich úlohu pri zrážaní krvi a zneškodňuje dusíkaté látky z bielkovín. Zodpovedá tiež za metabolizmus cukrov, má vplyv aj na imunitné reakcie. Je rodiskom a cintorínom imunitných buniek, potláča nežiaduce imunitné reakcie, má vplyv na autoimunitné procesy a protinádorovú imunitu.

Dôležitou mierou sa podieľa na zrážaní krvi a hospodárení s vodou a soľou, je tiež zásobárňou krvi – uskladňuje a podľa potreby uvoľňuje krv do obehu (reguluje jej objem). Okrem toho je zásobárňou železa a živín – feritín, vitamín B12, vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E, K). A v nespočetnom množstve funkcií pečene treba spomenúť aj to, že tvorí teplo – zúčastňuje sa na termoregulácii.

Nakoľko denne vykonáva viac ako 500 funkcií, je veľmi ťažko pracujúcim orgánom v tele.

Pečeň je však miestom aj pre mnohé ochorenia – zápalové, nádorové a mnohé ďalšie. Dá sa povedať, že ste takí zdraví, aká zdravá je vaša pečeň. Ale háčik je v tom, že veľa problémov s pečeňou sa neprejaví dovtedy, kým tento orgán nie je zničený na 95 %.

Čo našej pečeni najviac škodí?

Pečeni najviac škodia príliš mastné a tučné jedlá. Tuky však netreba celkom vylúčiť z jedálnička, pretože majú veľký význam pri vstrebávaní vitamínov a pri procesoch látkovej premeny. Veľmi vhodné je obmedziť nadmerné solenie, tiež zaprážanie polievok múkou a olejom. V rámci pitného režimu je potrebné obmedziť, najlepšie úplne vylúčiť alkohol a tiež nezdravé sladené nápoje (obsahujú veľké množstvo cukrov, umelých sladidiel, farbív a konzervantov, ktoré pečeni neprospievajú). Je vhodné striedať jednotlivé druhy minerálnych vôd.

Ako pečeni pomôžeme?

K očiste pečene môžete pomôcť kvalitným stravovaním, vynikajúce sú hlúboviny, napr. kučeravý kel, kapusta, brokolica, ružičkový kel, reďkovka. Pomôcť môže aj petržlenová vňat (ktorá má viac vitamínu E ako kel), cesnak (najlepší liek proti vírusom), červená repa a kurkuma (má antioxidačné a protinádorové účinky).

Z potravín, ktoré podporujú očistu pečene, je dôležité aj ovocie. Vitamíny a minerály obsiahnuté v ovocí sú hnacím motorom detoxikácie. Zrelé ovocie bohaté na vitamín C (ako napríklad pomaranče a čistá pomarančová šťava, kivi, bobuľovité ovocie, papája či ananás) je výborným antioxidantom.

K očiste pečene je dobré využiť aj podporné bylinné čaje a šťavy. Odporúčame pestrec mariánsky, mätu piepornú, repík lekársky, rumanček pravý a tiež ľubovník bodkovaný. Pomôže aj zápar z feniklových semien, vhodná je aj voda s citrónovou šťavou.

Medzi najsilnejšie bylinky detoxikujúce pečeň patrí rozhodne pestrec mariánsky. Dozrieva koncom septembra, kedy sa v plode tvorí látka silymarín, vďaka ktorej je táto bylinka veľmi užitočná. Silymarín, ktorý je ešte silnejším antioxidantom ako vitamíny C a E, chráni pečeňové bunky pred jedovatými látkami vyvolávajúcimi zápal pečene. Silymarín zvyšuje odolnosť bunkovej membrány proti prenikaniu vírusových toxínov a hepatotoxických látok, má regeneračné účinky na pečeňové bunky, čo súvisí s jeho schopnosťou podporovať proteínovú syntézu.

Pre silnejšiu pečeň je potrebné piť pravidelne čerstvé zeleninové a ovocné šťavy (najlepšie z mrkvy a cvikle). Výborná je aj šťava z čiernych ríbezlí alebo z čučoriedok. Pamätať treba na pravidelný pohyb a cvičenie. Telo potrebuje rovnováhu aminokyselín (tie sú stavebnými prvkami proteínov), aby bolo schopné zabezpečiť potrebné funkcie organizmu, napríklad aj detoxikáciu pečene. Preto je dôležité jesť s mierou nielen mäso, ale aj ostatné živočíšne produkty.

MUDr. Miloš BUBÁN, Gastrocentrum Bajkalská s. r. o., Bratislava

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie